Aktuální počet radnic: 108

Informace o kampani Vlajka pro Tibet najdete na stránkách Lungty. Kromě mapy si můžete prohlédnout seznam měst rozdělený podle krajů.

Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.

Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 150 000.

Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se za posledních třináct let sebeupálilo 156 Tibeťanů. Někdy se jim přezdívá tibetští Palachové.

Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři města. V loňském roce se k akci připojilo 838 obcí, měst, městských částí nebo krajů.

Tisíce vlajek vlaje každoročně např. v Německu, Francii, Belgii, Itálii a v dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také stovky občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.

10. března 2025 si připomeneme již 66. výročí tibetského povstání.

Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany.

Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.